Piątek, 22.03.2024
PLUS MINUS
Daria Chibner, redaktor prowadząca

Czy wojna zacznie się w kosmosie

Ludzie od samego początku swojego istnienia spoglądali w stronę gwiazd. Snuli o kosmosie fantastyczne opowieści, myśleli, że mieszkają tam bogowie, ale sukcesywnie starali się również go badać oraz poznawać jego właściwości. Aktualnie zbliżamy się do tego, że podbój kosmosu przestanie być domeną science fiction, a stanie się faktem. W najnowszym „Plusie Minusie” rozważamy z czym wiąże się to odwieczne pragnienie o międzygalaktycznych podróżach. I jakie przyniesie dla nas konsekwencje. Marek Oramus pisze o tym, że w galaktyce nie starczy miejsca dla wszystkich mocarstw i należy zapomnieć o dawnej, idealistycznej wizji neutralnego oraz dostępnego dla wszystkich kosmosu. Artur Bartkiewicz idzie o krok dalej, zastanawiając się czy III wojna światowa nie wybuchnie właśnie tam. Działania USA, Chin oraz Rosji, to jak bardzo starają się umieszczać lub niszczyć satelity na orbicie, zdają się potwierdzać tę tezę. Natomiast Daria Chibner pisze o tym, jak badania gwiazd zmieniają ludzką naturę oraz co tak naprawdę mówią o naszych pragnieniach, celach i ideach. W końcu kosmos nic nam o sobie nie mówi, to my nadajemy mu określone znaczenie.

Jednakże nie zapominamy też o rzeczach przyziemnych, których waga wcale nie jest mniejsza. Piotr Zaremba w swoim tekście stwierdza, że być może już nikt nie wierzy w skuteczność komisji śledczych, a ostatnie przesłuchania w sprawie Pegasusa okazały się nie tak oczywiste jak zakładano. Łukasz Sakowski analizuje próby zakazania w USA aplikacji TikTok, co może być dobrym krokiem w kierunku ochronny naszych danych osobowych, o zdrowiu młodzieży nie wspominając. Reportaż Anety Wawrzyńczak-Rekowskiej zabiera nas do świata cheerleadingu. Sport ten zdobywa w Polsce coraz większą popularność, zwłaszcza w małych miejscowościach i mamy nawet szansę na złoto w zbliżających się zawodach. Dlaczego jednak tak ciężko jest uzyskać od władz odpowiednie finansowanie klubów, a zawodnicy muszą zbierać fundusze w internecie? Tymczasem nasi felietoniści rozważają też to, komu opłaca się atak na tradycyjne media, czemu Kościół tak łatwo wybacza sobie swoje własne grzechy oraz jak wielką szkodę przynoszą polskiej szkole nauczyciele, którzy nie rozumieją literatury.

Pochylamy się także nad sprawami ducha, aby znaleźć jakiś drogowskaz ułatwiający postępowanie we współczesnym świecie. Jan Maciejewski zwraca uwagę na to, że nauka umierania pomaga nam przeżywać każdy dzień tak, jakby był ostatnim. Jednak Michał Rzeczycki przekonuje, że przetrwanie chrześcijaństwa zależy od tego, czy nie zapomni ono o swych racjonalnych podstawach. Według niego wartości chrześcijańskie muszą być dziełem rozumu – inaczej chrześcijanin stanie się zapatrzonym w siebie sekciarzem. Dla wytchnienia (choć w tym przypadku to może być złe słowo) proponujemy lekturę książki „Cud” Dariusza Bitnera, o której pisze Marcin Kube. Jej styl nie jest łatwy, autor wiedzie nas przez meandry swojej świadomości, ale na koniec otrzymujemy ciekawą refleksję na temat tego, dlaczego warto pisać oraz czytać.

Zapraszam serdecznie do lektury najnowszego numeru „Plusa Minusa”.

„PLUS MINUS” POLECA
AUTOPROMOCJA
© Copyright by Gremi Media SA
Gremi Media SA, ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa,
Sąd Rejonowy m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru
Sądowego pod nr KRS 0000660475, NIP: 5220103673, REGON: 002050380

Rezygnacja z newslettera
Wypisz mnie