Piątek, 06.12.2019
HISTORIA
Siedem wieków pokoju
49 lat temu, 6 grudnia 1970 r., rozpoczęła się pamiętna wizyta kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Willy’ego Brandta w Polsce. Przeszła ona do historii jako przełom w stosunkach polsko-niemieckich.
FRANCJA
Jacques Chirac. Długa droga do Pałacu Elizejskiego
Jacques Chirac działał na scenie politycznej przez ponad 40 lat, był prezydentem Francji w latach 1995-2007. Jak zostanie zapamiętany?
XX WIEK
Pojednanie polsko-niemieckie i łzy kanclerza
Msza w Krzyżowej sprzed 30 lat jest największym symbolem przełomu w stosunkach polsko-niemieckich.
Operacja „Bodenplatte”: ostatnia szarża Luftwaffe
Atak 800 niemieckich myśliwców na lotniska we Flandrii miał zniszczyć setki stacjonujących tam samolotów alianckich i dać niemieckiej Luftwaffe przewagę w powietrzu przynajmniej na czas toczącej się ofensywy w Ardenach.
Krzysztof Kowalski: Ekologiczna cena postępu
Ograniczenie prędkości statków handlowych przyniosłoby korzyści planecie, ludziom i zwierzętom. Taki wniosek płynie z raportu sporządzonego na zamówienie Seas at Risk for the protection and restoration of the marine environment. Ale czy to nie jest zrezygnowanie z możliwości współczesnej techniki?
Paul Dirac. Nerd, który dostał Nobla
Co łączy Chopina, Myszkę Miki, piosenkarkę Cher i fizykę kwantową? Fizyk teoretyczny Paul Dirac, który za pomocą równań matematycznych namalował kwantowy obraz świata.
Czarni Polacy, piraci z Karaibów i złota kula
Kolejna historyjka z Karaibów przywieziona przez pewnego uroczego, młodego warszawianina każe przypomnieć najdziwniejszą Polonię świata, jaką są Polone Nwa, czyli „czarni” Polacy z Haiti.
ZOBACZ INNE NEWSLETTERY
© Copyright by Gremi Media SA
Wiadomość została wysłana przez Gremi Media SA
ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, KRS 0000660475.
Kontakt